Më mbaj mend (për 1 muaj)

Aziz Dalipi - Kalaja E Durresit

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
I
O Jalla u Shëmbsh Moj Lale Kalaja e Durrësit
O Vijshin Gocat Lale nga Gryka e Pusitë
Ani Vijshin Gocat Moj Lale-Lale-e-e
Oh Nga Gryka e Pusitë

ref:
Kjava-Kjava e Mjera kesh tuj Plas-e
ç´mu mbush Zemra hajde plot Marak-e
Jar-na-ni-na Hiq Moj Budallaqe
Jar-na-ni-na e ma Shumë Gushë se Faq-e

II
O Fushë e Madhe Lale Moj Fusha e Qarretit
O Na u Plak Goca Lale Moj naj dulë o Lezeti Ani na u Plak Goca Moj Lale-Lale-e-e
Oh na i dulë o Lezeti

ref:
Unë çoban dot bahem do ta Ruaj Bagëtin-e
Me Qumshtin e Dhënve do ta mbajë Shtepin-e
Jar-na-ni-na Hiq Moj Budallaqe
Jar-na-ni-na e ma shumë Gushë se Faq-e

III
Qak prej Durrësit Lale Moj nga Shijaku
O Na u Plak Goca Lale Moj na i dulë o Meraku
Ani na u Plak Goca MojLale-Lale-e-e
Oh na i dulë o Meraku

ref:
Kjava-Kjava Qyqja kesh tuj Plas-e
ç´mu mbush Zemra hajde Plot Meraz-e
jar-na-ni-na e Hiq Moj Budallaqe
Jar-na-ni-na e ma shumë Gushë se Faq-e
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)