Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vellezerit Gashi - Ditelindja E E Kosoves

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
jam prizreni historik
ne kuvende gjithmone stoik
ne furtune e ne beteja
nuk me theu kurr rrufeja
tok luftuam brez pas brezi
qe i lir t'frymoje qyteti

unë jam llap bri kufiri
dite as nat nuk m'fjeti syri
shqipet n'male kur sulmonin
qetat serbe i shpartallonin
bri kufiri gjithmon ruaj
mos m'shkel dheun kembe e huaj

Ref(2)

sot ditelindjen ne kemi
eni tok kenges tia themi
hidhet vallja e liris
valon flamuri i pavarsise

jam shqiperia nena juaj
s'ju le kurre nen thunder t'huaj
nene e bije t'gjithe jemi bashke
s'ka q'na bene kush brenda e jashte
lot i femijeve te qel plage

kur i ke ne tym e flake
bij e bija me dexhoni
per ju fola si ciceroni
t'ju he ate fustan t'roberis
E t'ju vesh flamur t'lirise
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)