Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bajram Dobra & Luli (Lulzim Sadiku) - Kenga E Kosoves

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Erdha nga Tirana i rrash prej Tetovës,
nga Shkupi e kam këngën e Kosovës,
s'bashku me Prizrenin vjen edhe Ulqini,
hajdeni o vëllezër po na thërret bashkimi.

Medvegja ma dha nnja bekim prej sodit,
me flamur u nis Krujë e Kastriotit,
Presheva këndon se një gjak e kem,
amanet e kem prej bacës Adem.

T'gjithë se bashku me një sofër t'veshur kuq e zi,
këndohet kënga e Kosovës për një Shqipëri,
se kam gjakun lakmitar, m'ka msu Arberia,
bota nuk më duhet përveç trojet t'mia,
bota nuk më duhet përveç trojet t'mia.

Thërret lokja e Kosovës gjakun s'mund ta fali,
armiku s'bëhët mik, mua m'u vra djali,
mos më thoni sot, që kemi pavarësinë,
pa u kanë Molla e Kuqe bashkë me Camerinë.

Mitrovicë me permbys murin me trimëri,
katër trima me flamur kuq e zi,
më thirrë Elbasanin s'guxoj më u korritë,
Prishtinë e Malësi s'bashku jemi rritë.

T'gjithë se bashku me një sofër t'veshur kuq e zi,
këndohet kënga e Kosovës për një Shqipëri,
se kam gjakun lakmitar, m'ka msu Arberia ,
bota nuk më duhet përveç trojet t'mia.

T'gjithë se bashku me një sofër t'veshur kuq e zi,
këndohet kënga e Kosovës për një Shqipëri,
se kam gjakun lakmitar,m'ka msu Arberia,
bota nuk më duhet përveç trojet t'mia,
bota nuk më duhet përveç trojet t'mia.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)