Më mbaj mend (për 1 muaj)

Afërdita Zonja - O Moj Shami Shpalosura

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Te vijë e mullirit
doli syri yllit
ngrite ti perçen e syrit
ta shikoje djalin, djali të shikonte
moj e bukura shamigremisura
o përmbi vetulla, oho hooo,

rrodhën, rrodhën motet
porsi kënga jote
me traketrukun e trokashkave.
e bukur erdhe gjer tek ne
e çele midis shoqeve si një yll
qe ndrit ujvarave

o rendin djem e vajza sot
mbledhin ujvara maleve
luleplot hidrocentraleve...

nga vijë e mullirit te hidrocentrali
rridhin ujrat si kristali
dritë i bën rinia
dritë e lule mali
moj e bukura shamishpalosura

aksioneve kudo, kudo
rend rinia jonë, majave gjithmone
me trakeketrukun e aksioneve
e bukur erdhe gjer tek ne
e çele midis shoqeve si një yll
që ndrit ujvarave

o rendin djem e vajzat tok
gjerdan u bëhen maleve,
luleplotë hidrocentraleve.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)