Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjergj Leka - Himn

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Ne jete me solli mua dashuria
Qe prinderve zoti ne shpirt ju dha
"Jep dashuri !"mua me tha.

Jeten pranova ashtu sic me erdhi
Me fali dhe miq, qe i desha shum
Ne vite te brishta, endrra rinie
Shume dashuri mora dhe une.

Gjithmone kam menduar qe njerez si une
Linden me fat qe falen vec nota
Gezimet, hidherimet mbi pentagram
I ndjejme njesoj, ne dhe gjithe bota

Zerin e jetes kam ndjere une gjithmone
Sa here kam falur dashuri,
Por dashuri mbi dashurite
Mbetet ky dhè, kjo dashuri

Zerin e jetes ndjej ne thellesine e shpirtit
Sa here kendoj me zjarr ne gji
Per dashurine mbi dashurite
Per kete dhè, ty Shqiperi

Brodha gjithe boten te lash fillikat
Shume here te mohova dhe vehtes nuk ja fal
Ndaj sot une jam ketu ti them europes
Njesoj, jam si ju, por me shpirt jam shqiptar

Te besova ndaj prap kthehem tek ti
Ku flas gjuhen time, ku ndihem njeri
Shume here te harrova, ndaj te them tani
Me fal ti o nene, e shtrenjta shqiperi.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)