Më mbaj mend (për 1 muaj)

Asim Gashi - Poqari

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Vajta ne Stamboll
te beje pazar e per kujtim te blej nje vazo balte.
Paqe dhe selam
ustah poçar dhe vazon me te mire per mua në e pate
Vazoja nga dora se ç'me ra
dhe mu be ne njezet e pese cop
Merdhi rrotull detii Marmara
dhe dyqani turk mu hap si grop
Pa me shau poçari rend turqisht
Une shqip ja ktheva ne vend i rash
Per çudi poçari nuk u ligsht
Veç dy pika lot ne sy ja pash
Mos u çmend ky turku qerrata
Un e shaj e aj me dur me çaf(perqafon)
Vazo tjeter morri ne dyqan
dhe me tha me shaj pash besen prap
Psheretiu dhe un tha jam shqiptar
shqip vella me shaj edhe njehere
Fjala shqipe sblihet ne pazar
Ne dyqan ka kohe qe se kam ndjeh

Vazoja nga dora se çme ra
Dhe mu be njezet e pes cop
Merdhi rrotull deti Marmara
Dhe dyqani turk mu hap si grop
Pa me shau poçari rend turqisht
Une shqip ja ktheva nvend i rash
Per çudi poçari nuk u ligsht
Veç dy pika lot ne sy ja pash

Mos u çmend ky turku qerrata
Un e shaj aj me dur me qaf(perqafon)
Vazo tjeter morri ne dyqannnn
Dhe me tha me shaj pash besen prap
Psheretiu edhe un tha jam shqiptar
Shqip vella me shaj edhe njeher
Fjala shqipe sblihet ne pazaaaar
Ne dyqan ka kohe qe se kam ndjeh

Iken nga dyqani burra graaa
Un edhe poçari tjeter skishteee
Vazon tundte deti Marmaraaa
Vazove dhe poçari shqip u fliste
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)