Kozma Dushi
Kozma Dushi
Kozma Dushi
  • Vendlindja:
  • Berat
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 68 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 23 Gusht 1955
  • Horoskopi:
  • ♌ Luani
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: e lehtë
Kozma Dushi është këngëtar i njohur. AUTOBIOGRAFI:
Jam nga qyteti i bukur i Beratit, qytetit të gurtë, të dritareve të shumta, të dashuruar marrëzisht me këngën. Qytet i njohur që në lashtësi si vend i qytetëruar, ku bota e sotme i kthen sytë me kureshtje, respekt, habi. Pra, ky qytet më fali zërin. Jam aktivizuar me Shtëpinë e Pionierit që ishte në ato vite. Kam punuar në Estradën Profesioniste të Beratit. Kam mbaruar shkollën e mesme për zootekni-veterineri. Pastaj fitova të drejtën e studimit në Akademinë e Arteve. Jeta ime në qytetin e Beratit është mbushur me aktivitete dhe mbresa të pashlyeshme. Është një qytet me tradita, ku në çdo kohë mëson diçka të re. Për këtë qytet janë thurur dhe thuren legjenda dhe nga zemra e tij kanë dalë intelektualë potencialë. Vetëm të ngrihesh në mëngjes dhe të shohësh madhështinë e kalasë, merr me vete besim, forcë, dëshirë për të jetuar, emocion që të relakson. Mbarova Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1984. Pra atë vit mora diplomën. U punësova në Ansamblin e Shtetit në vitin 1985, ku këndoja dhe më parë. Në atë kohë, në Ansambël ishin këngëtarë shumë të njohur dhe që ende dhe sot janë potentë si Irma Libohova, Ema Qazimi, Luan Zhegu e të tjerë dhe aktorë si Vasillaq Vangjeli. Pra mes këngëtarëve dhe artistëve të tillë potentë kishe se çfarë të merrje dhe çfarë eksperiencash të shkëmbeje. Në festivalin e 15-të në Radio Televizion zë fill rrugëtimi im në skenën më të bukur, atë të festivaleve më prestigjioze por dhe më ankthndjellëse. Ishte momenti më i veçantë në jetën skenike. Aty vuloset e ardhmja e çdo këngëtari. Në skena të tilla prestigjioze duhet të jesh dinjitoz. Dështimi në raste të tilla t'i heq shanset për të ardhmen. Është shumë e vështirë të ngjitesh sërishmi aty ku ke humbur radhën e parë. Fati dhe zëri ishin me mua. Zëri atë ditë nuk më tradhëtoi. Ai doli i plotë me gjithë madhështinë e tij. Gjoksi sa s'po më dilte nga vendi. Ishte moment që e kujtoj gjithmonë me nostalgji. Isha shumë i ri.

Në Dhjetor 1976, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 15-të në RTSH me këngën "Përshëndetje Nga Furrnalta".

Në Dhjetor 1977, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 16-të në RTSH me këngën "Kur Këndoj Për Dashurinë".

Në Dhjetor 1978, Adriana Ceka & Kozma Dushi marrin pjesë në Festivali i 17-të në RTSH me këngën "Dasem Ne Diten E Lirise".

Në Dhjetor 1979, Kozma Dushi & Lindita Theodhori marrin pjesë në Festivali i 18-të në RTSH me këngën "Mes Punëtorëve".

Në Dhjetor 1979, Kozma Dushi & Bahri Rustja marrin pjesë në Festivali i 18-të në RTSH me këngën "Marshojmë Në Pesëvjeçare".

Në Dhjetor 1980, Rakipe Karaj & Kozma Dushi marrin pjesë në Festivali I 19-Të Në Rtsh me këngën "Nje Brigade E Re".

Në Dhjetor 1981, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Ngrejmë Dollinë".

Në Dhjetor 1982, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Prehri Yt O Nene".

Në Dhjetor 1983, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Kenga E Zemres".

Në Dhjetor 1984, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Me Zerin E Atdheut".

Në Mars 1985, Kozma Dushi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1985 me këngët "Toka Ime, Tokë Agimesh" dhe "Jam Maturant".

Në Dhjetor 1985, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Kenga Qe Do Ti".

Në Mars 1986, Kozma Dushi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1986 me këngët "Në Çdo Stinë" dhe "Një Kitarë Buzë Detit".

Në Dhjetor 1986, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Mengjeset E Atdheut".

Në Dhjetor 1986, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "E Diela Jonë".

Në Mars 1987, Kozma Dushi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngët "Me Ju I Lumtur Jam" dhe "Jam Me Ty Rinia Ime".

Në Dhjetor 1987, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Lot Me Ty O Djale (Eja O Shoku Yne)".

Në Mars 1988, Kozma Dushi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1988 me këngën "Të Më Vini Pa Trokitur".

Në Dhjetor 1988, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën "Kur Ishim Studentë".

Në Dhjetor 1989, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Nënë Moj".

Në Prill 1990, Kozma Dushi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Nuk Iu Zemërova Pranverës".

Në Dhjetor 1990, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Atyre Që Merituan Dashurinë".

Në Dhjetor 1990, Kozma Dushi, Dashnor Diko & Evis Fuga marrin pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Zgjohu Nga Gjumi Dallëndyshe".

Në Maj 1992, Kozma Dushi merr pjesë në Këngët E Stinës 1992 me këngën "Humbas Në Vështrimet E Tua".

Në Dhjetor 1992, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Tek Kjo Dhomë".

Në Dhjetor 1995, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "S'e Prisnja".

Në Dhjetor 1997, Kozma Dushi, Fjoralba Kafazi & Pirro Duka marrin pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Rruga E Fatit".

Në Dhjetor 1998, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Gjerdan Dashurie".

Në Nëntor 1999, Kozma Dushi merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Mos Më Lini Të Largohem".

Në Dhjetor 1999, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Shpresa Asnjehere Nuk Tretet", në bashkëpunim me S. Cano & D. Selimaj.

Në Nëntor 2000, Kozma Dushi merr pjesë në Kënga Magjike 2000 me këngën "Dashuri E Humbur".

Në Nëntor 2001, Kozma Dushi merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Ti Nuk E Di".

Në Dhjetor 2001, Kozma Dushi & Silva Gunbardhi marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Genje, Po Thuaj Te Dua".

Në Dhjetor 2002, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Besoj Vec Ne Dashuri".

Në vitin 2002, Kozma Dushi publikon albumin "Vetem Per Ju".

Në Dhjetor 2003, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "E Nesermja Tjeter Kujt I Takon".

Në Dhjetor 2004, Kozma Dushi & Ermira Kola marrin pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Të Bashkëjetoj Me Ty".

Në Dhjetor 2005, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Nuk Plaken Ëndrrat".

Në Dhjetor 2007, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Tatuazh Ne Kujtese".

Në vitin 2011, Kozma Dushi publikon albumin "C'po Dremit Liqeni I Kalter".

Në Dhjetor 2012, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Enderr Mbete Ti".

Në Maj 2014, Kozma Dushi merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Besoj Te Dashuria".

Në Dhjetor 2015, Kozma Dushi merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "Një Kafë".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: rejshajredini rejshajredini  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Kozma Dushi »

Komente 0