Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shqiperinë Etnike

Shqiptarët Kuq E Zi

Janë bijtë e shqiponjës,njerëz të lirë
Njerëz të ndershëm e me zemër të dlirë.
Janë ata njerëz që sundojnë tok' e qiell
Sytë e tyre të flaktë shkëlqejnë fort në diell.

Ata njihen për besën e shqiptarit
Se janë njerëz me vlerë e s'e shesin pazarit.
Janë ata njerëz që e kthejnë errësirën në dritë.
Janë trimave që luftojnë për një tjetër ditë.

Flasin gjuhën shqipe,gjuhën e Atdheut
Nuk s'prapsen nga sfidat,se janë bijtë e Skenderbeut
Me krenari valvisin flamurin kuq e zi
Që morën nga beteja e luftuar për liri

Flamurin tonë shtrëngojmë në gji
Dhe me zemër këndojmë për ty Shqipri
Prej ktij flamuri na njeh bota mbarë
Na njeh me t'vetmin emër,"shqiptarë".

- poezi nga Kristina Keka


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  23

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet