A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Rrugicëza Ime

Ruga ime ku hapat kam hedhur,
Ku gjurmëzat kam lënë në gurë.
Mërgimit erdha për ti mbledhur,
Ti bëj kurorë e ti vendos në mur.

Hapat e mi, shkruar në kalldrëm,
Moshën e vitet që në jetë hodhëm.
Kanë bukurinë por dhe emrin tënd,
Kudo që në vite, jetë ne u ndodhëm.

Këtu të varur në oxhak të shtëpisë,
Je e vendosur në një foto të thjeshtë.
Në kalldrëm lexoj vitet e fëmijërisë,
Si lulëzime pranvere lulishte-vreshte.

Ti fotografi me kalldrëm nga bukuria,
Je fëmijëria ime,ardhur nga Shqiperia!

- poezi nga Lana Dembo


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019