Më mbaj mend (për 1 muaj)

Trëndafili

Trëndafilin që kërkon dhe ta ka ënda,
Djalosh, ka aromë,por ka dhe gjëmba.

Pa u çjerrë dhe pa u lodhur në kërkim,
Nuk mërr dot as aromë, dhe as lulëzim.

Ty aroma e ëmbël dhe ngjyra të pëlqen,
Por shkojnë bashkë me gjembin refren!

Kurrë nuk fiton në luftën dashuri pa sosur,
Pa patur buzët e etura, e këmbët gjakosur...

Se kështu,dhe vetëm kështu në lindje agimi,
Vjen kënga e shpirtit dhe e lumturisë gëzimi!

- Poezi nga Lana DemboNuk ka akoma asnjë votë


Komente 0