A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #


Tema: Poezi Për Trishtim

Dimër

Shpirti im qe sot y mbyll
dhe gezimin m'a perzuri.
neper mal e neper pyll
zu debora prej qekuri.

bjene floket nje-nga-nje
mi katundin e shkretuar.
dyke mardhur nene te
dheri fjet e ri mbuluar

flet nga-dal e shpirti im,
dhe ne zi pikoj si fleta,
pa me qit as pipelim
tere fili, tere jeta.

ne kaq heshtje-e qetesi
ndjej vajtimthin e nje shpesi:
psheretin me ze te ti
jet' e trembur se mos vdesi...

- Lasgush Poradeci


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  222

teksteshqip.com © 2007 - 2018