Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Dimrin


Dimër

Shpirti im qe sot y mbyll
dhe gezimin m'a perzuri.
neper mal e neper pyll
zu debora prej qekuri.

bjene floket nje-nga-nje
mi katundin e shkretuar.
dyke mardhur nene te
dheri fjet e ri mbuluar

flet nga-dal e shpirti im,
dhe ne zi pikoj si fleta,
pa me qit as pipelim
tere fili, tere jeta.

ne kaq heshtje-e qetesi
ndjej vajtimthin e nje shpesi:
psheretin me ze te ti
jet' e trembur se mos vdesi...

- poezi nga Lasgush Poradeci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  291

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet