Më mbaj mend (për 1 muaj)


Ndahet Nga Jeta Laver Bariu

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
[26-01-2014]
Kultura dhe muzika popullore shqiptare kanë humbur një ndër kolosët e saj, Laver Bariun, i cili u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare.

Personalitet i muzikës popullore shqiptare, Laver Bariu ka lindur në 2 maj të vitit 1929 në qytetin e Përmetit. Karrierën e ka nisur që në moshë të re duke fituar një sërë çmimesh. I pari si instrumentisti popullor më i mirë në vitin 1952, kur ishte vetëm 23 vjeç. 2 vjet më pas bën regjistrimin e këngës së parë me saze... E kështu me radhë, Laver Bariu ka marrë pjesë si figurë kryesore në të gjitha festivalet folklorike lokale dhe kombëtare.

Sazet e krijuara nga Laver Bariu nuk ishin konceptuar thjesht si një formacion tradicional që interpretonte vetëm me vegla, por edhe si një grup shoqërues i këngëtarëve ndër më të njohurit të muzikës popullore shqiptare. “Bilbilat e Përmetit” kanë bërë një mori të pafundme prodhimesh muzikore ku përfshihen edhe hyrje këngësh, kaba, valle dhe interpretime të pjesëve të ndryshme me repertor të vjetër dhe të ri.Usta Laveri, siç e njihnin të gjithë, ka qenë mësuesi dhe udhëheqësi i shumë figurave të muzikës popullore duke u mësuar ABC-në e një instrumenti si gërneta. Është e papërsëritshme vlera që Laver Bariu dhe sazet e tij i dhanë iso-polifonisë që është trashëgimi kulturore e çmuar nga UNESCO.

Laver Bariu konsiderohej si i fundit i ustallarëve të sazeve të Shqipërisë së jugut. Formacioni i tij ka qenë dominues që prej viteve 1950 e deri në ditët e sotme. Ka regjistruar materialet muzikore të një filmi të famshëm si “Gjeneral Gramafoni” së bashku me Mentor Xhemalin e po ashtu ka marrë pjesë edhe në prodhime të shumta të tjera si filmi “Këngët e zemrës”.

Regjistrime të shumta të kabave të famshme të tij janë bërë edhe në Britaninë e Madhe, Gjermani, Greqi, Suedi e deri në Australi. Në vitin 2001 është dekoruar me titullin Mjeshtër i Madh i Punës e po ashtu Nder i qytetit të Përmetit së bashku me figura të tjera të mëdha si vëllezërit Frashëri, Odhise Paskali e Mentor Xhemali.

Shqipëria ndahet nga një kolos si Laver Bariu që megjithatë lë pas vepra të pashlyeshme që do mund të jetojnë gjithmonë si pjesë e identitetit kombëtar shqiptar si vlera të rralla të tij.
 (Top Channel)Komente mbi këtë artikull