Leonardo Da Vinçi
Leonardo Da Vinçi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1452-1519)

  • Ndërroi jetë më:
  • 2-5-1519
  • Vendlindja:
  • AnkianoBiografia

BIOGRAFIA: Leonardo Da Vinçi është një poet dhe autor/publicist i huaj. Leonardo di ser Piero da Vinci lindi më 15 prill në Ankiano të Vinçit; vdiq më 2 maj 1519 në Kështjellën e Cloux (Kluks) të Ambuazit. Ishte arkitekt i famshëm, shpikës, inxhinier, piktor e skulptor italian i Rilindjes. Babai i tij Ser Piero da Vinci ishte noter ndërsa e ëma Katerina një fshatare. Leonardo Da Vinçi, fabulist! E njohim si piktorin e madh të rilindjes Europiane,si kimist, skulptor, arkitekt, matematikan etj.Artistin e madh të “Xh...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0