Luan Hajra
Luan Hajra
Luan Hajra

(1949-2022)

  • Ndërroi jetë më:
  • 27-2-2022
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore qytetare
Luan Hajra është këngëtar i njohur. Është ndarë nga jeta në moshën 73 vjeçare këngëtari i mirënjohur kosovar Luan Hajra, i cili pas vetes ka lënë një krijimtari të bukur e të bujshme muzikore. Luan Hajra ishte ylli i muzikës popullore, zëri që u dëgjua me ëndje të rrallë nga publiku shqiptar dhe ai ish Jugosllavisë.

Hajra, kishte nisur të këndonte që në fëmijëri, kishte këngë e albume muzikore, por hiti i tij i madh mbetet kënga “Rroka Mandolinën”. Janë shumë hite të tij, të cilat këndohen sot nga këngëtarë të ndryshëm> muzikë popullore, serenata, me gitarë në vijë të parë etj.

Në vitin 1980, Luan Hajra publikon albumin "Nga Repertuari I Luan Hajres".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0