Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Skenderbeu

Tim mbi trima
kish qene Skenderbeu
i fuqishem dhe i forte ai leu.

Ne dore te Osmaneve
ai nuk qendroi,
kunder atyre ai luftoi.

Per popullin e tij
ai q'mos bente
sepse ate donte t'a qlironte.

Sa e sa libra jane shkruar,
per kete trim te lirise
sepse ai mbrojti
trojet e Arberise.

- poezi nga Lundrim Kuqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  19