Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mahmut Ferati - Dasma E Kosoves  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1

Muzika & Teksti:

Fatmir Muja

Orkestrimi:

Valton Beqiri

Komente

Asnjë Koment

24/12/2015

2015-12-24T22:00:43+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Dasma E Kosoves" kënduar nga Mahmut Ferati.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Mahmut Ferati i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Lekë Dedvukaj - Dasma E Kosoves

Hoj madhi zot te kjofsha fal
Ne Kosove lufta është kall.
Heu ne Drenic more krisi spari
Gjoks luani Adem Jashari.

Le ta din Londra e Moskova
Nuk dorëzohet per te gjallë Kosova
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit.
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit

Ho n'Kish t'Lezhes Kastriotit
Kerkon leje Engjëllit t'Zotit.
O'n'Kosove Dasma ka fillue
E kam motër m'bjen me shkue.

Le ta din Londra e Moskova
Nuk dorëzohet për te gjallë Kosova
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit.
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit

Heu moj Serbi me zëmër djallit
Kurrë s'u ngope gjak shqiptarit.
Heu do të djeg si shtrigen n'zjarre
Kjo Ushtria Çlirimtare.

Le ta din Londra e Moskova
Nuk dorëzohet per te gjallë Kosova
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit.
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit

O'ju moj Nana shqipetare
E ju fëmi qe flëni ne male.
O me na fal për vuajtjet tuja
Kjo Kosova është e juaja.

Le ta din Londra e Moskova
Nuk dorëzohet për te gjallë Kosova
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit.
T'fala Parisit e t'fala Berlinit
Jemi te bijt Is Boletinit

Shkurte Fejza - Dasma E Kosoves

hajde djal e cka po pret
pse se ban dasmen si vjet
erdh behari e celi molla
hajde djal se u rrit belholla

koha ec e prap vjen stina
plot me krushq m'bushet prishtina
bahen cunat me u burrnue
bahen qikat o me u nusnue

REF:
oh vjen nje mik e vjne nje tjeter
nja i ri e nja i vjeter
o si mu drith struga kercova
po i ban dasmat kosova
ver per ver tu ju bashkue
tuj vallzu e tuj kendue
mblidhen bij e mblidhen bija
te oxhaku e te shtepija

II
krisi pushka e krisi lodra
u dridh mali e u dridh kodra
po vijn krushqit tuj kendue
ka ardh djali me u martue

hapen dyrt hapen dritaret
kthehen motrat mergimtare
vijn e zbrazen aeroplanat
zemren plot gezohet nana

REF
cka kan fushat ce po shkunden
cka kan malet ce po shkunden
prej presheve ka rugova
po i ban dasmat kosova
oh vjen nje mik e vjne nje tjeter
nja i ri e nja i vjeter
o si mu drith struga kercova
po i ban dasmat kosova

REF:
oh vjen nje mik e vjne nje tjeter
nja i ri e nja i vjeter
o si mu drith struga kercova
po i ban dasmat kosova
ver per ver tu ju bashkue
tuj vallzu e tuj kendue
mblidhen bij e mblidhen bija
te oxhaku e te shtepija
Më Shumë Këngë Nga Mahmut Ferati:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet