Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Malësori

Vendlindja: Podgoricë  
Mosha: 40 Vjeç
Ditëlindja: 17 Korrik 1977
Shenja e Horoskopit: Gaforrja

Këndon kryesisht: Popullore Moderne Popullore Folklorike

Malësori është një këngëtar i njohur. Malesori është një këngëtar i njohur shqiptar nga Triesh, në Malesija, Mali i Zi, ku ai jetoi dhe u rrit, ai përfundoi shkollën fillore dhe të mesme në Podgoricë. Emri i tij i plotë është Malesori Prënkoçaj. Pasioni i tij për muzikën shqiptare nisi kur ai ishte një fëmijë.

Malesori ishte një anëtar i grupit folklorik të famshme nga Triesh, të quajtur "Besa", ku ai ishte i njohur si një këngëtare dhe instrumentalists i instrumenteve të folklorit si Çiftelia dhe sharkia. "Besa" ishte një i grupit folklorik të mirë në të gjithë rajonin e Malesija dhe kishte një këngëtarë të madh dhe instrumentalists. Ky grup ishte i drejtuar nga xhaxhai i tij Dodë Gjonaj, i cili është një nga më të mira të instrumentalists Çiftelia në të gjithë botën shqiptare.

Malesori është i famshëm për revolucionet ai bëri shumë në karrierën e tij dhe jetën e tij. Nga një fëmijë që rritet deri në një vend jo-shqiptar, ai shkoi në Prishtinë dhe është regjistruar në Universitetin shqiptar, ku ai është një student dhe tani ai u bë një këngëtar i madh shqiptar. Ai u bë shumë i famshëm kur ai bëri një këngë "Kthehuni", e cila ishte një hit i madh në kombin shqiptar. Kjo këngë u godit më të madhe të vitit 2003 në Kosovë, dhe me të ai krijoi stilin e tij të muzikës, e cila është e njohur si popull modern. Ai kushtuar këtë këngë të gjithë shqiptarëve që nuk jetojnë në vendin e tyre, veçanërisht të shqiptarëve nga Mali i Zi (nga Tuzi, Krajina, Ulqin, Plavë dhe Guci), të cilët ishin detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Këngën "Kthehuni" Malesori dha famë të madhe.

Ai dha një kontribut të madh të kënduarit në shumë koncerte të mëdha, kushtuar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), dhe shumë heronj shqiptarë si Adem Jashari, Zahir Pajaziti dhe shumë luftëtarë të njohur të UÇK-së. Ai po ashtu këndoi për familjet e varfra, fëmijët e pastrehë shqiptare, etj

Ai ka një miqësi të madhe me shumë këngëtarë dhe artistë shqiptarë si Nikolla Nikprelaj, Gili, Leonora Jakupi, Shkurte Fejza, etj Malesori këndoi gjithkund ku jetojnë shqiptarët, si në Malësia e Madhe, Kosovë, Shqipëri, Republika e Maqedonisë, SHBA dhe në të gjithë Evropë. Ai tani jeton në Prishtinë, Kosovë.


Diskografia:
"Veç për ty" (1998)
"M'ke lënë kot" (2000)
"Kthehuni" (2003)
"Fjalë e vetëm fjalë" (2005)
"kollazhi"Qaj për ditën" (2006)
"The best of Malësori" (2007)

Hite:

Hitet e tij më të famshme janë:
"Kthehuni"
"Eja"
"Zoteri pareli"
"Fjalë e vetėm fjalė"
"Qaj per diten"
"Përsëri"
"A të kujtohet"
"Malësorë Çikë"

» Dërgo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  32Më shumë artikuj nga Malësori »
teksteshqip.com © 2007 - 2017