Më mbaj mend (për 1 muaj)

Malesori - Lamtumirë  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Muzika & Teksti:

Nikollë Nikprelaj

Orkestrimi:

Naim Krasniqi

Këngë e albumit:

"Kthehuni"

Këngë e albumit:

"The Best Of Malesori Vol. 1"

Komente

Asnjë Koment

01/12/2007

2007-11-30T23:00:00+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Lamtumirë" kënduar nga Malesori.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Malesori i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Rino - Lamtumirë

Je sikur drita un mengjes
Je sikur era qe friskon
Je sikur vala qem vjen let
E mu me ndjenja me vershon
Ti per mu Je si Ander
Per mu Je siAnder
Pse ma more andren
Hey hey
E du ftyren tone
E du eran tone
E du fryman tone
Hey hey
Tkom pas e skom dit
Po mire mke prit
Se vet un tkom lan lan lan
Tasht Jom tut lyp
Per ti veq e ki Ik
Pe she qe ooh von von Von
Eyoooooo as njo nuk o si ti as njo nuk o si ti eyeyeye
Eyoooooo as njo nuk o si ti as njo nuk o si ti
Stkom dasht met than lamtumire
Stkom dasht met than lamtumire
Stkom dasht met than lamtumire

Dashnia vjen Nihere njet
E ti me Ik nuk Bon me Lan
Nese per ty esht e vertet
Ti maje afer mos e lesho
Ti per mu Je si ander
Per mu je si ander
Pse ma more andren
Hey hey
E du ftyren tone
E du eren tone
E du fryman tone
Hey hey
Ti nzemer mke met
Qitasht e per jet
Ma e Mira nbot nbot
Kurgjo ma svlen se ti me mu sje
Pe shoh qe o von von von
Eyo as njo nuk o si ti
As njo nuk o si ti
Ye as njo nuk o si ti
As njo nuk o si ti
Yeyeye
Skom dasht met than Lamtumire
Skom dasht met than lamtumire
Skom dasht met then lamtumire
Pse nuk pate pak meshir

Inva Mula - Lamtumirë

Nënë e dashur, lamtumirë
Ju le shënde’n miq të mi
Më djeg, o, një fuqi e dlirë
Drejt të përflakurës Indi…
Dhe anija lehtë lehtë lundron
Pret valët e detit të trazuar,
Për herë të fundit syri vrojton
Brigjet e Evropës së hakërruar

Më 5 shtator bëhen 18 vjet nga vdekja e nobelistes dhe humanists shqiptare Nënë Tereza dhe është pikërisht kjo datë që shqiptarët do të bekohen me një himn që do t’i bashkojë të gjitha trevat shqipfolëse.

Një himn i krijuar nga vargjet e poezisë që Nënë Tereza shkroi në vitin 1928 teksa përshkonte rrugën prej Irlandës në Kalkutë.

Vargjet e poezisë së saj “Lamtumirë” do të interpretohen nga sopranoja shqiptare me famë botërore, Inva Mula me kompozitor Lorenc Antoni.

Promovimi zyrtar i himnit është planifikuar që të bëhet në ditën botërore të bamirësisë dhe në përvjetorite 18 të vdekjes së nobelistes Nënë Tereza, pra më 5 shtator në Prishtinë.Ngjarje që për soprano Inva Mula shënon një ditë të vecantë.

Inva Mula: Ky është një projekt që na takon të gjithëve dhe ne sot e incizojmë himin e Nënë Terezës, është hapi i parë nën tinkujt e bukur të Genc Tukicit që është edhe motori kryesor i kësaj iniciative.

Rasim Sopi - Lamtumirë

Ishim te pa Ndare ne Dy deri Dje
E sot e kthen Koke behesh se sme njeh

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Dy zemra ne jet munde te dashurohen edhe mund te ndahen edhe te bashohen

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Malësori:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet