Më mbaj mend (për 1 muaj)

Maliq Herri
(1923-2004)
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  4
Këndon kryesisht: e lehtë klasike

Maliq Herri është këngëtar. Maliq Herri lindur ne Tirane, vjen nga një familje muzikore - dy vëllezërit e tij Hasan Herri dhe Fadil Herri kënduan në kor. Talenti i tij vokal u zbuluar qe ne femijri. Si solist ai u paraqit para publikut, në vitin 1939 në Radio Tirana, së bashku me korin, të udhëhequr nga Pjeter Dungu . Në vitet 1940-1945 ai ka studiuar nën drejtimin e Tefta Tashko. Ai ishte aktiv në lëvizjen e rezistencës në vitin 1944, Kori i ka kryer si partizan solist, nën drejtimin e Kostandina TRAKO. Pas çlirimit të Shqipërisë, shërbimit të tij ushtarak në Korit të Ushtrisë Shqiptare, kryer si soliste. Gjatë kësaj kohe, kënduan këngë kryesisht partize dhe këngë popullore.

Në vitin 1947, pas shërbimit të tij ushtarak ai mori një bursë që ia ka mundësuar të ndërmarrë studime në konservator në Zagreb. Studimet ndërprerë në vitin 1948, kur ka pasur një thyerje të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Ai vazhdoi ato në Konservatorin e Moskës në 1948-1953. Gjatë studimeve të tij ai kishte bërë në Moskë Filarmonisë. Pas kthimit në shtëpi, ai u bë një solist Filarmonia Tiranë, dhe pak më vonë Teatri i Operas dhe Baletit. Në debutimin e operës fazë në rolin e Princit të Shqipërisë në opera Rusalka Alexander Dargomyżskiego. Ai luajti edhe në opera e parë shqiptare - Mrika dhe Agimi. Në vitin 1956, kur ai ishte Kryeministri shqiptar Traviata, luajti në të, në rolin e Alfred.

Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur në 80 produksione skenike. Ai gjithashtu u shfaq me një seri koncertesh në Kinë. Për disa vite ai ishte profesor muzike në shkollë të mesme.

Në Dhjetor 1977, Maliq Herri merr pjesë në Festivali i 16-të në RTSH me këngën "Veteranëve".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet