Më mbaj mend (për 1 muaj)

Manca Špik

Manca Špik
  • Vendlindja:
  • Kranj 
  • Mosha:
  • 41 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 17 Shtator 1980
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  20
Këndon kryesisht: pop

Manca Špik është këngëtare e njohur. Ajo lindi në Kranj dhe u rrit në Bohinjska Bela. Në vitin 2003 ajo fitoi Zëri i Parë Gorenjska, ku u takua me autorin dhe producentin muzikor Raaya. Ajo u bashkua me grupin e tij R'n'B wannabes në vitin 2003. Pas kësaj, ajo filloi duke studiuar gjuhën sllovene dhe kroate, serbe dhe maqedonase dhe letërsitë në Fakultetin e Arteve dhe filloi të punojë Recording Studio ndjekin-up vokal për artistët shumta sllovene. Vitin e ardhshëm, si këngëtare shoqëruese e Natalija Verboten, Maja Slatinšek dhe Žane shfaqën në Ema.

Si një interpretuese e pavarur, ajo u shfaq së pari në Meloditë e Detit dhe Diellit 2005 me këngën Raay nga Qielli. Ajo festoi këtë festival 2 vjet më vonë me këngën Baila, Baila, Baila. Në këngë slloven debutuar në vitin 2007.(Kjo është bota ime) dhe renditet e dyta, po aq e suksesshme ishte 2013 kënga Ata thonë se për cilën muzikë ka shkruar vetë. Emma ndoqi tri herë. Fituesi më i afërt (i katërt) ishte në vitin 2010. Ndërmjet 2012 dhe 2014 ajo këndoi në grupin shtëpi të Sllovenisë sime. Në vitin 2012, ajo lëshoi ​​debutimin e albumit të parë. 2014 (Tinkara Kovač, Copenhagen) dhe 2015 (Maraaya, Vienna) është përdorur si një këngëtare mbështetjen marrë pjesë në Eurovision Song Contest.

Në vitin 2016, 3 muaj pas lindjes se vajzes, fëmija i saj i vetëm, edhe një herë u shfaq në meloditë e detit dhe diellit, këtë herë një duet me Kvatropirci (HDZ), e cila arriti në vendin e 2 dhe nga votuesit e saj të marrë çmimin e publikut (audiencës në mënyrë Auditorium pasi televotimi i dha asaj më shumë pikë). Në dhjetor, me këngëtaren me origjinë argjentinase, Isaac Palma ka regjistruar një duet të ri, i cili u bë një hit në internet, sepse në më pak se një vit e gjysmë për të arritur se 4 milion shikime në YouTube kanalin vetëm.

Në shkurt 2017, publikon albumin e dyte me The Best që janë lëshuar në vitet e fundit vetëm si single. Në karrierën e tij ajp ka bashkëpunuar me shumë autorë të shquar të muzikës sllovene - Raay, bashkëshortin Vlasic, Andrej Babic, Martin Štibernik - muzikës (dhe tekst kënge) shkruan vetë (Love shigjetë Come on, të lënë atë, nuk shqetësohet, se këto gjëra). Ajo ka punuar ekskluzivisht me Raay dhe bashkëshortinn e saj, Marjetka Vovk, në vitet e fundit, si anëtarë të grupit Maraaya.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Komente 0