Më mbaj mend (për 1 muaj)

Marin Sorescu
(1936-1996)
  • Vendlindja:
  • Bukuresht 
Nuk ka akoma asnjë votë

Marin Sorescu është shkrimtar i huaj. Marin Sorescu ishte poet rumun, dramaturg dhe romancier. Veprat e tij u përkthyen në më shumë se 20 vende dhe numri i përgjithshëm i librave të tij të botuara jashtë vendit rritet deri në 60 libra. Ai gjithashtu ka qenë i njohur për pikturën e tij dhe ai hapi shumë ekspozita arti në Rumani dhe jashtë saj. Ai mori postin e Ministrit të Kulturës në kabinetin Nicolae Văcăroiu, pa qenë anëtar i ndonjë partie politike, pas revolucionit rumun të vitit 1989 (nga 25 nëntori 1993 deri më 5 maj 1995).

I lindur në një familje të fermerëve në Bulzeşti, Qarku Dolj, Sorescu u diplomua nga shkolla fillore në fshatin e tij të shtëpisë. Pas kësaj ai shkoi në Shkollën e Lartë Brothers Buzesti në Craiova, pas së cilës ai u transferua në Shkollën Ushtarake Predeal. Edukimi i tij përfundimtar ishte në Universitetin e Iasiut, ku më 1960 u diplomua në gjuhë moderne. Libri i tij i parë, një koleksion parodish në 1964 me titull Singur printre poeţi ("Vetëm ndër poetët") u diskutua gjerësisht. Ai vetë i quajti ato "sarkastike dhe të çuditshme". Pasuan dhjetë vëllime të poezisë dhe prozës, me një ngritje shumë të shpejtë në botën e letërsisë, si poet, romancier, dramaturg, eseist. Ai u rrit aq popullor sa leximet e tij u mbajtën në stadiumet e futbollit. Në vitin 1971, ai ishte banor i Programit Ndërkombëtar të Shkrimit në Universitetin e Ajovës.

Në poezinë e tij, Soresku tha, me ironi karakteristike: "Ashtu si unë nuk mund të heq dorë nga pirja e duhanit, sepse nuk pij duhan, nuk mund të heq dorë nga shkrimi sepse nuk kam asnjë talent". Ai shpesh pretendonte një ndjenjë të tjetërsimit, duke thënë "fjala e folur është një kufi i tejkaluar. Me aktin e të thënëit diçka, nuk dua të them shumë gjëra të tjera". Për censurën, tha ai, pas vëllimit të tij të fundit, pas Revolucionit të 1989-s, u vonuan, "kemi fituar lirinë tonë, prandaj nuk duhet të ankohen. O censorë, ku jeni tani?" Mbledhja e poezive të përbërë nga poezi Censored nga Sorescu nuk mund të publikohej deri në fund të diktaturës komuniste Nicolae Ceauşescu; prej tyre, më i njohuri është Shtëpia nën mbikëqyrje.

Iona, shfaqja e shkruar nga Marin Sorescu dhe botuar së pari në 1968 është një kryevepër e vërtetë. Miti biblik thotë se profeti Iona u fryn nga një balenë. [1] Në lojën e tij, Sorescu e merr historinë më tej dhe imagjinon se çfarë ndodh me Ionën, ndërsa ai ishte brenda balenë. "Pjesa më e tmerrshme e shfaqjes është kur Iona humbet jehonë", shkruan Soresku në parathënien e kësaj shfaqjeje. "Iona ishte i vetmuar, por jehona e tij ishte e tërë, ai bërtiti: Io-na, dhe përgjigjja e tij u përgjigj: Io-na, pastaj mbeti vetëm gjysma e jehonit, ai bërtiti Io-na, por gjithçka që mund të dëgjonte ishte Io Unë, në një gjuhë të lashtë, do të thotë mua ". [2] Iona u luajt në një shtëpi të plotë në Bukuresht në vitin 1969, por tragjedia u tërhoq shpejt, sepse përmbajtja e tij konsiderohej shumë e diskutueshme. [3]

Ai i zhgënjyer disa nga admiruesit e tij duke lejuar veten të bëhej ministër i Kulturës nga qeveria e papëlqyeshme e Frontit të Shpëtimit Kombëtar midis 1993 dhe 1995. I sëmurë me cirrozë dhe hepatit, ai vdiq nga një atak në zemër në Spitalin Elias në Bukuresht, 60 vjeç.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet