Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Dëshira

Të të ik prej syve ashtu të largohem
Verbërisht si era, me kapelen mbi kokë hedhur
Pallton mbledhur shpatullave të mbulohem
Nga xhamat e syzeve të shoh vjedhur

Cigaren me kollë ta tymos trotuareve
Atyre rrugicave mbuluar nën pemë
Të shoh nje copë qiell dhe tu lus reve
Verë e largët iku, ti vjeshtë vetëm shi sjell

Të ec ngadalë, ndrojtur krah çifteve të reja
Lërmë Zot, lërmë dhe ca të ec mes gjindjes
Kisha dhe unë histori të tjera
Por une i ri më skthehem, as ti më e re' i them.

- poezi nga Mario Yzaj


- Poezia u dërgua nga Mario Yzaj -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet