Mark Kaftalli
Mark Kaftalli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1933-2014)

  • Ndërroi jetë më:
  • 18-10-2014
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Mark Kaftalli është një autor këngësh i njohur. Marka Kaftalli ka kryer kursin e violinës pranë Shtëpisë së Kulturës, në vitet 1949-1952. Më vonë në vitet 1952-1955, kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak pranë Ansamblit të Ushtrisë në Tiranë, ku vazhdoi studimet për violinë. Në vitet 1955-1969, punoi nën kujdestarinë e kompozitorit Preng Jakova për mësimin e harmonisë dhe kompozicionit. Është prezantuar për herë të parë në shtëpinë e kulturës të qytetit të Shkodrës me orkestrën e madhe dhe kor...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0