Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  83
(1925-1992)  
  • Vendlindja:
  • Temal 
BIOGRAFIA: Martin Camaj është një poet dhe autor/publicist i njohur. Martin Camaj lindi në Temal të Dukagjinit më 21 korrik të vitit 1925; vdiq më 12 mars të vitit 1992 në Mynih. Ishte shkrimtar dhe albanolog, një figurë e madhe e letrave dhe pedagogjisë shqipe.Jetëshkrimi Në Shkodër, në Kolegjin Jezuit mori edukatë klasike dhe më tej studjoi në Beograd ku studioi romanistikën, por mori mësime edhe nga teoria e letërsisë dhe gjuhët sllave. Në verën e vitit 1956 largohet edhe nga Jugosllavia dhe shkon në Itali p...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

6 🔥

    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një poezi »

Tags: Martin Camaj

Komente 6