Tema: Poezi Për Vitin e Ri


Stinet

Janari cdo vit na sjell bore
Ne e pershendesim me dore

Shkurti sjell shqoten e shine
Me akull dhe fushen e ngrin

Marsi sjell erera te ftohta
Lulekaqat nxjerrin koken nga toka

Prilli sjell qumesht e qengja vogelush
Qe lozin tok me nenat ne fushe

Maji sjell manushaqet me aroma
Luleshqerrat shperthejne nen kembet tona

Qershori sjell qershi te kuqe flake
Qe i varin ne vesh vocerraket

Korriku sjell grurin e arte
Me plazhe ne banja e vape

Gushti sjell pjeshket e fiqte
Per vete per shoket e miqte

Shtatori sjell peme e perime
Dhe shkolla hap dyert e pret urime

Tetori sjell geshtenja lajthi e kenaqesi
Pak ere bore e pakez veri

Nentori sjell vetetima e shterngata
Gjethet nga pema bien te verdha te thata

Dhjetori sjell te ftohte e bore perseri
Edhe urimin GEZUAR VITIN E RI

- Poezi nga Mersara Ngjeci{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Komente 0