Më mbaj mend (për 1 muaj)

Milaim Mezini
  • Vendlindja:
  • Biçec-Kaçanik 
  • Mosha:
  • 63 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 30 Prill 1959
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  12
Këndon kryesisht: popullore folklorike

Milaim Mezini është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. I lindur më 30 Prill 1959 në fshatin Biçec-Kaçanik, muzikën e kishte jo vetëm pasion por edhe trashëgimi familjare. Mbi 15 vite këndon në grup me Mahmut Feratin dhe Baki Bakiun mirëpo si duet Milaimi dhe Mamuti debutojnë në publik që u pëlqyen tejmase dhe këngët e tyre sot e kësaj dite këndohen nga këngëtarë të rij. Të jesh rapsod në vitet e herrshme është vlerë kombëtare mbase vetëm nëpërmjet këngës është ruajtur historia e shqipëtarëve. Çiftelia që sot konsiderohet instrument popullor i shqiptarvë ka qenë një pushkë për armikun që gjithmon ka sulmuar fshehurazi nga regjimi.

Milaim Mezini është autorë i mbi 400 këngëve, të zhanreve të ndryshme, duke shkruar dhe kompozuar shumë këngë edhe për këngëtarët tjerë. Pas luftës së Kosovës ai vazhdoi krijimtarinë e tij duke ju përkushtuar atyrë që dhanë jetën për liri – dëshmorët e kombit që ju ka kushtuar mbi 150 këngë ki disa prej tyre i ka kënduar vet ndërsa shumicën e tjetër i ka krijuar për këngëtarë të tjetë. Përveç këngëve patriotike dhe popullore ai ka realizuar edhe mbi 100 këngë të shkruara për fëmijë.

Në vitin 1985, Milaim Mezini & Mahmut Ferati publikojnë albumin "Rrojm Me Shpres".

Në vitin 1988, Mahmut Ferati publikon albumin "Moj E Mira Qufurake".

Më datë 18 Maj 2012, Milaim Mezini & Mahmut Ferati publikojnë videoklipin "Moj E Mira Qufurake".

Më datë 27 Nëntor 2012, Milaim Mezini publikon videoklipin "Gëzuar 100 Vjetori" dhe është kujdesur vetë për muzikën dhe tekstin e këngës. Orkestrimi i këngës u punua nga Artan Mezini (Arti Rec). Videoklipi u prodhua nga kompania RGB Entertainment.

Në vitin 2012, Milaim Mezini publikon albumin "Gezuar 100 Vjetori".

Më datë 15 Dhjetor 2012, Milaim Mezini publikon videoklipin "Vëllezërit Kurtaj".

Më datë 24 Korrik 2013, Milaim Mezini publikon videoklipin "Jehon Kënga E Pavarsisë".

Më datë 25 Korrik 2013, Milaim Mezini publikon videoklipin "Bijtë E Maleve (Dëshmorëve Të Ferizajt)".

Më datë 26 Korrik 2013, Milaim Mezini publikon videoklipin "Feriz Gurit Komandant Shpata".

Më datë 26 Korrik 2013, Milaim Mezini publikon videoklipin "Vëllezër Të Idealit (Vëllezërit Çaka)".

Më datë 25 Tetor 2013, Milaim Mezini publikon videoklipin "Mic Sokol është Naim Beka". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 8 Maj 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Jam Avni Zharku". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 9 Nëntor 2014, Milaim Mezini & Mahmut Ferati publikojnë videoklipin "Dy Lulëkuqe Një Bojë Peme".

Më datë 10 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Cucë Tetove".

Më datë 10 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Plaç O Zemër".

Më datë 11 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Do Ta Nisim Dasmën".

Më datë 11 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Isha Shum I Ri".

Më datë 11 Dhjetor 2014, Milaim Mezini & Mahmut Ferati publikojnë videoklipin "Mor Pampur Tu Kputshin Telat".

Më datë 11 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Jo Kosova S'është Pa Burra".

Më datë 13 Dhjetor 2014, Milaim Mezini publikon videoklipin "Kuvendimi I Brezave".

Më datë 26 Nëntor 2016, Milaim Mezini publikon videoklipin "Luan Guri (Lala)". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 7 Mars 2017, Milaim Mezini publikon videoklipin "Flakë Për Flakë Raif Koraçi". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 10 Qershor 2017, Milaim Mezini publikon videoklipin "Pa Dëshmorë, S'ka Tokë Të Lirë". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga Imri Musliu.

Më datë 5 Korrik 2017, Milaim Mezini publikon videoklipin "Sahit Uka". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 12 Janar 2018, Milaim Mezini publikon videoklipin "Molla E Kuqe". Muzika e këngës u punua nga vetë Milaim Mezini, teksti u shkrua nga Imri Musliu.

Më datë 24 Maj 2018, Milaim Mezini publikon videoklipin "Katër Trimat". Muzika dhe teksti u shkruan nga vetë Milaim Mezini.

Më datë 5 Korrik 2018, Milaim Mezini & Skender Shabani publikojnë videoklipin "Fatmir Fejzullahu (Atlantiku)". Muzika e këngës u punua nga Milaim Mezini, teksti u shkrua nga Milaim Mezini.

Më datë 20 Gusht 2018, Milaim Mezini publikon videoklipin "Agimi I Lirisë".

Më datë 12 Tetor 2018, Milaim Mezini & Mahmut Ferati publikojnë videoklipin "Dëshmorit Raif Krivanjeva". Muzika e këngës u punua nga Mahmut Ferati, teksti u shkrua nga Milaim Mezini.

Më datë 24 Maj 2019, Milaim Mezini publikon videoklipin "Krizë Morale". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

Më datë 5 Gusht 2019, Milaim Mezini publikon videoklipin "Remnikut I Dalim Zot". Muzika e këngës u punua nga Milaim Mezini.

Më datë 10 Gusht 2019, Milaim Mezini & Feriz Elezi publikojnë videoklipin "Brezi I Çlirimit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

Më datë 30 Gusht 2019, Milaim Mezini publikon videoklipin "Dy Shqiponja".

Më datë 26 Maj 2020, Milaim Mezini publikon videoklipin "Dëshmorit Salih Zenuni". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

Më datë 31 Tetor 2020, Milaim Mezini & Skender Shabani publikojnë videoklipin "Vota". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

Më datë 27 Nëntor 2020, Milaim Mezini & Skender Shabani publikojnë videoklipin "Krisi Pushka N'mitrovicë". Muzika e këngës u punua nga Milaim Mezini, ndërsa teksti u shkrua nga Imri Musliu.

Më datë 27 Janar 2021, Milaim Mezini publikon videoklipin "Jam Reçak". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

Më datë 1 Shtator 2021, Mahmut Ferati & Milaim Mezini publikojnë videoklipin "Arif Topalli". Muzika e këngës u punua nga Milaim Mezini & Mahmut Ferati, ndërsa teksti u shkrua nga Milaim Mezini.

Më datë 2 Tetor 2021, Milaim Mezini publikon videoklipin "Hashim Hajdini". Muzika e këngës u punua nga Milaim Mezini.

Më datë 8 Tetor 2021, Milaim Mezini publikon videoklipin "Sali Bajra". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Milaim Mezini.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

I ati i

Arti Rec

I ati i

Njomza Mezinit

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera


Komente 0