Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Ndarje


Syte E Zi

Erresir e nates qiellin mbuloj
Dy syte e zi si yje ne te ndrijne
Ata qe pash e njoha 30 vjet m"pare
Ah..kjo nate prane mi solli perseri.

Nje koh t"shkurter shume u dashuruam
Me pas u largua Tiranes shkoj t"studioj
Aty njohu nje tjeter thane dhe u martua
E nga dita ndarjes kurre me su takuam.

Thua vall syte e zi t"jetojne akoma
Thua t"jen t"bukur ashtu sikur i njoha
Ajo fytyrembel engjellore e pafajshme
Mbeti e bukur a mos vall u shemtua.

Thua vall trupi si lastar i gdhendur
T"jet sikur e lash apo t"ket ndryshuar
T"jet lastar i drejt apo t"jet rregjuar
Ah kujtesa ime si njeher ti ta ruash.

Sic ishte kujtesa ime ruaje sa mundesh
Sa m"shume ruaj nga ajo dashuri e shenjte
Sillma sot ne shtrat une kur te futem
Sillma perseri kur gjumi t"me ket zene....

- Poezi nga Mimoza PaskaliZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7

Komente mbi këtë krijim