Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shoqërinë

Lulja

C"ke moj lule qe s"me flete
C"far te bera valle?
Folm nje fjal moj lulja ime
Se me dogji malle..

Perse valle me je zemruar
Dhe e heshtur rri
Mos valle une te kam lenduar
Dhe me mban meri?

Thuama moj lule xhani
Thuama ta di
Po te kam plagosur zemren
Falje te kerkoj

Dhe ne gjunje une te ulem
S"kam turp e pranoj
Une te dua ti me do
Kjo nuk ka dyshim

Dhe me goje ne nuk flasim
Kjo nuk ka kuptim
Mos ke turp moj lulja ime
E prandaj s"me flet?

Fol nje fjale moj lule xhani
Se su be qamete
Hidhe poshte egoizmin
Lule bukur ti

Nxirr ne pah dashurine
Lulja ime ti
Une dritaren po ta hap
Te hysh kur do ti
Ta dish une s"te mbaj inat
Lule shpirtit tim....

- poezi nga Mimoza Paskali


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim