Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Natyrën

Pylli I Enderrave

Dua te fle por gjumi s'me merr
Mendimet si lemsh me mblidhen ne koke
Me vete me marin larg me shpien tutje
Ne pyllin e enderrave si gjethe me cojne.

Atje ku zogjte tani po flene
Dhe nata me mua ze belbezon
Vetem pemet jane zgjuar si une e s'flene
Ndjej frymen e tyre te me beje ngrohte.

Me gjethe mendimesh pylli u shtrua
Dhe trupi im si gjethe mbi gjethe qendron
Enderrat krahedhur si kuverte mbuluar
Mbi majat e pemeve henen earte shikoj.

Nates se thelle pyllit nje kenge degjohet
Eshte zeri henes qe embel me nanuris
Mbi shtratin e gjetheve ashtu me zuri gjumi
Ne pyllin e enderrave dehur lumturise.....

- poezi nga Mimoza Paskali


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  17

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet