Miron Kotani
Miron Kotani
Miron Kotani
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 45 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 18 Korrik 1978
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Miron Kotani është autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Diplomohet per piano ne Liceun Artistik te Tiranes ne vitin 1996 e me pas vazhdon studimet per kompozicion ne Institutin e Larte te Arteve ne Klan e prof.Cesk Zadeja ( si nxenesi i tij i fundit) ku dhe I perfundon studimet per tu diplomuar ne vitin 2000 si kompozitor me prof.Kozma Lara.

Eshte autor i shume kengeve per te rritur e femije, i disa Muzika te filmave dhe njihet si orkestrues i mijera kengeve Shqiptare ne tre dekadat e fundit me kengetaret me te mire te trojeve shqiptare.

Disa kenge nga krijimtaria e tij vecojme:
1.Vetem ty te kam - Anxhela Peristeri
& Alfred Meminaj Fest 2001 RTSH
2.Nese nje dite - Ardit Gjebrea -
Kenget e Stines 1997 RTSH
3.Shpresa asnjehere nuk tretet- Kozma Dushi
Festivali 1999 ne RTSH
4.Syte e zemres - Anisa Dervina
Festivali 2003 RTSH
5.Kthehu syri i kalter - Irida Pojani
Festivali 1998 RTSH
6.T' me falesh dashuri - Alis Laco & G.Bali
Fest 2005 RTSH
7.Violina e Shpirtit - Ilda Merkuri
Kenget e Stines 2002 RTSH
8. Per ty Ledi - Aurel Thellimi
9. Bukuria Shqiptare-Hysni Zela TV Klan 2000
BUTRINT Spektakli " Miss Shqiperia "
10. Rroj me shprese - Mira Janji
11. Ti do vish patjeter - Anxhela Peristeri
12. E bija e henes dhe e diellit - Arjan Toci
13. Djallezi me emrin grua- Alfred Habipi
Maratona Radio Tirana 2009
14. Dashuri pa fjale - Gerald Bali & Jona Vorpsi Maratona Radio Tirana 2010
15.Muzgu i Tiranes - Anisa Dervina
16.Nuk dua qe ty te t' humbas - Megi Laska

Eshte autori mbi 200 kengeve per femije, ku vecojme disa nga me te njohurat:
1. NJe bote me miresi - Shkoder 2003 RTSH
2. 7 Marsi erdhi sarish - Olta & Stivi Boka
3. Mesimet e Muzika- Ester Hoxha Tirane 2000
4. O bilbil i dashur- Artida Meni Tirane 1998
5.A eshte hena mis i qiellit? - Tirane 2006
6.Jam krenare se jam shqiptare - Mal i zi
7.Princesha e Vogel- Tirane 2010 RTSH
8.Mjelma - Tirane 2011 RTSH
9.Nje bote plot fantazi- Tvsh 2012(Zana Cela)
10.Dites se re i gezojne - TV Klan 2004
11.Duam edge ne te fluturojme - Top Channel 2005
12.E kam veshtire te iki - Tirane 1999 RTSH
13.Telefoni i prishur - Tirane 2002
14.Tju tregoj kush eshte Lorela - 2003 Rtsh
15. Laura e Vogel- Rtsh 2013, etj...

Miron Kotani eshte autor i muzikes se disa filmave Shqiptare ku permendim:
1. Tuneli - 2017 ( regjia : Ilir Harxhi)
2. Shkallet - 2008 ( regjia : Ilir Harxhi)
3. Jete te pafajshme - 2015
4. Ne kemi diellin -2018 (Regjia: Petrit Ruka)
5. Nje ngjarje ne target- K.Haruni 2008
6. Daja - 2013 - ( Regjizor : Ilir Harxhi )

Gjithashtu Miron Kotani eshte orkestruesi qe ka bashkepunuar me kengetare te njohur si : Artiola Toska, Leonora Jakupi, Ledina Celo, Kastriot Tusha, Alberi Hadergjonaj, Kozma Dushi, Luan Zhegu, Hysni Zela, Liljana Kondakci, Piro Duka, Abaz Zusi, Arif Vladi, Bleona Qereti, Rozana Radi, Olta Boka, Anxhela Peristeri, etj.
Ne vitin 1998 shpallet si orkestruesi me I mire I Festivalit ne RTSH vetem kur ishte 20 vjec duke ftuar cmimin e pare me kengen "Miresia dhe e verteta", kenduar nga Alberi Hadergjonaj.

Po ne fushen e orkestracionit ai ka orkestruar simfonine " Apoteoza" me kater kohe te Diana Ziut luajtur nga orkestra e RTSH- se nen dirizhimin e Oleg Arapit.

Ushtron aktualisht detyren si muzikant prane orkestres Frymore Kombetare Shqiptare. Ai ka orkestruar e pershtatur vepra madhore te Muzikes Shqiptare e boterore per kete formacion, ku vecojme:
1.Pjeter Gaci- Rapsodi per piano - 2016
2. Musorgski- Tablo nga ekspozita - 2014
3.F.Shopen - Etydi 12- Revolucion - 2015
4. Arbereshe - kolazh
5. Margjelo - Prenk Jakova
6.Hymni i Kongresit te Lushnjes
7. Bolero - Ravel - 2015
8.Robin Hud - Pjese angleze
9. Kolazh me kenge per femije
10. Dora e ngrohte - Hajg Zacharjan, etj...

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1