Naim Plaku
Naim Plaku

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Slatina
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 83 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 14 Nentor 1940
  • Horoskopi:
  • ♏ AkrepiBiografia

BIOGRAFIA: Naim Plaku është një autor këngësh i njohur. Naim Shemsi Plaku lindi ntë një fshat në zonën e Ujemujës, që shtrihet në shpatet lindore të vargmaleve të Korabit dhe i përket sot komunës së Sllovës. Është fëmija e katërt nga të shtatë fëmijët, katër djem e tri vajza që paten prindërit Shemsi dhe Esmahe. Shemsiu u rrit jetim, por Zoti i pati falur dhunti pa kursim, zgjuarsi e gjallëri për të përvetësuar gjithçka të mirë në jetë. Që në vegjëli u provua me vështirësitë e saj. Vullneti për të ar...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 3