Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Personalitete


Kurorë Për Nënë Terezën

Jam shtrir ne krevat
por nuk kam gjum,
ne koken time
me vin mendime shume.
Me duhet qe sonte
te beje nje kurore,
ta beje te vertet
ta mbaj ne dore.

Qe te bej kuroren me duhet
ti vij rrethe tokes,
se kurora eshte per Nenen botes.
Te smureve te ju marr
lutjet edhe dhimbjet
jetimve te ju marr
te gjitha trishtimet
Te ju marr te varferve
brenga edhe halle
se kurora eshte per Nenen e Madhe.
Do marr ngrohtsi nga rrezet e diellit
bukuri do marr nga yjet e qiellit,
ne kuror do ve buzeqeshjen
e femijve lulet e pranveres,
dhe dashurin time.
Do zhytem ne dete per nje grusht korale
se kurora eshte per Nene TEREZEN
Nenen Shqipetare.
Me eshte ulur ne dritare
mua drita e henes,
ne kurore stampuar
Buzeqeshja e NENES.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0