Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Korrupsion

O Shqipëtar aa kuptoni
po na mbytë korrupsini.
Ky virus i pa parë ne te gjithë
Shqipërin është shpëndar.

Në qdo cep të te Shqipëris,
mbillet sot kanabis.
Nëpër rrugët e qytetve tona,
shetit droga me kamjona.

Nuk numrohen aksidentet,
me para blihen patentat.
Rruget tona la gjakë,
nuk shqetësojn shtetin as pak.

Njeri tjetrin e hedhim ne erë,
duke i vene tritol nënë derë.
Kriminelat në drejtësi,
me para blejn pafajsi.

Në arsim tani dihet
me para diploma blihet.
Është paraja që sfidon,
atë që din dhe atë që mëson.

Kush është i smurë është ne siklet,
ne spitale duhet kuletë.
Mjeksia e arrirë për te
varfit nuk ka mshirë.

Qiftet e reja janë ne hall,
te bëjnë fëmij nuk jau mban.
Shtatëzanis nuk i duhet,
ne maternitet fëmija blihet.

Debatohet unë e ti-ti e unë,
te strehsuar ushtrohet dhunë.
Katandisen pin che drogë,
kjo është jeta ne fundë thonë.

Kush ka fëmijë te ketë kujdes,
se trafiku është bër ves.
Te moshuarit që s'kan pare,
në detë te hidhen se s'kam varre.

Ulë këmbëkryqë ne qdo zyrë,
korrupsioni i pa fryrë.
Sa po dera tak-tak troket,
një faturë menjëher e pret.

Korrupsioni me kustum,
rri kerkosur ne podium.
Haa e pii si zotni,
Ka kulltukun ne Ministri,

Mbas renjes s'diktatures vitet,
tranzicionit u shoqruan me
Korrupsion,është per te ardhur keq
per pensionet qesharake që u jepen
te moshurve.

- Poezi nga Naxhije MuhadriZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente 0