Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Personalitete


Kastrijot Me Besë Fejë

Kastrijot me besë e fejë,
oi madhi Skender Bej.
Mbij pesë shekuj kan kaluar,
të jan rritur vlerat s'je harruar.
Të gjallë e bijë historia,
sa armiq ka pas Shqipëria.
Por ju popullin keni drejtuar,
dhe gjthmon keni fituar.
Ndaj je i gjallë edhe sot,
dhe dotë jeshë jetë e mot.
Nip i fisit kastrijot,
je bere shembull nëpër botë.
Kush ndihet Shqipëtar,
shembulli ytë e bënë krenar.
Krenarin ne gjakë ta mbajm,
pa vetëdije mos ta shpërndajm.
Në qdo shesh e kuvend,
kush kupton nga ti merr mendë.
Si mik te ofrohet kush të doj,
as gjë tjetër mos te mendoj.
Në djep fëmijve ju kendohet,
veprat tua ne këngë qmohen.
Edhe brezat që dotë vijnë,
vlerat e tuja do ti dijn.
Do ti njohin e dote kuptojn,
dotë jeshë shembull përgjithmon.
Nëpër sheshe e në qdo gur,
me Shaiponjën je në Flamur.

vetëdije mos ta shpërndajm.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0