Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Vendlindjen


Pēr Hasin Do Vazhdoj

Ka shumē vlera si krahinē,
jam e lumtur qē atje kam lindē.
Rri kujtohem kam qenē fēmiē,
nē atē vend vertet flori.
Kishte shumē male pak fusha,
me drithra bio gatuhej buka.
Ujē i pishēm nga burimet,
bio frutat bio perimet.
Me pērmendē punohesh toka,
fjalē tē embēl mē thoshte Lokja.
Mishi ishishēm dhe bylmet,
zgjatnin jetēn plot shendet.
Varfēria dhe pasuria,
kombinoheshin qē te dyja.
Pēr mikun hapur rrinte dera,
tē gjitha stinet si pranvera.
Pērball kishim shumē krahina,
pērtej drinit Luma me trima.
Binte dēborē binte shij,
bēhesh natē e delte drita,
vlerē tē madhe kishte tradita.
Dy male ishin pērball,
mali i Gajrepit Pashtriku i rrall.
Kēngēt e kēndura me qefteli,
pleqt e plakat i bēnin tē rij.
Me shumē nur bēheshin dasmatē,
mirēkuptimi letēsonte disfatat.
Atje jetova shumē pak,Diktatura
na internoj nē Berat.
Hasin kurr se harrova,
me Beratin u ambjentova.
Ky qytet me tē vertet meriton
meriton tē jetē nē Unesco.
Kēta banor me shumē vlera.
me buzē nē gaz tē presin te dera.
Qē nga Jugu nē Veri me Kosovē
e Qamri me Flamurin kuq e zij,
tē gjithē Shqipētart jemi Njē.
Deri kētu kētu kēshtu erdha,
dotē vazhdoj me pak rrjeshta.
50 vjet nē diktaturē tē rrethuar
me tel e mur.
Mbij 30 vjet nē tranzicjon
mbytur vendi nē korrupsjon,
Ndaj njē thirrje po bējē sot.
Kush ndien vehten patrijot
kētij vendi ti dali zot.
Ti hyj punēs me dēshir ta ndryshoj
Shqipērin pēr mirē.

Ne Shqipētart jetuam 50vjet nē
diktatur1940-1990.
Mbij 30vjet nē tranzicjon,
1990-2022 tē korroptuar.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0