Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Mësuesit


Buqetē Urimi Pēr Mēsuesit

Jam shtrir nē krevat,
por ende nuk kam fjetur.
Nēnē jastek kam venē
njē lapēs dhe njē letrē.

Sonte mē duhet
tē bējē njē urim.
Pēr mēsuesit e Shqipēris,
dhe pēr mēsuesin tim.

Pēr tē bērē urimin,
shumē ndihēm kerkoj.
I lutem perendisē,
mēsuesit ti bekoj.

Ata pregadisin tē ardhemēn e shoqris,
tē shpēblehēn si duhet,
I lutem qeveris.
Nē qendēr tē vemēndjes,
ti kemi gjithēmon,jan ata
truri dhe zēmra jon.

Me buqet lulēsh nē duarē,
do shkoj derē mē derē,
mēsuesve dhe prindve,
ju kerkoj njē nder.

Tē punojnē pa u lodhur,
me brezin e rij.
Mos ti mbetēn borxh,
nēnēs Shqipēri.

Nē buqetē do vē zerat fēmijve,
buzēqeshjen e mēsusve dhe
dashurin time.
Do marrē traditat e kombit mbarē,
tē pērshendes mēsuesit,
nga miljona shqipētar

Gēzuar 7 marsi 2022.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0