Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Trishtim


Zgjidhje Duhet

Vaj medet jemi nē hall,
tē lēvizim nuk na mbanē.
Kur shtrihemi veq mendojm,
si do tē vej kjo jeta jon.
Dy vjet kemi me pndeminē,
nga na erdhi nuk e dimē,
pēr njē gjē tē sigurtē jemi,
nga perendia nuk e kemi.
Mē dridhet dora mē dhembē shpirti,
qfarē po i bēnē Ukrahinsē Putini.
Ai s'ēshtē mirē nga truri koksē,
do ti sjelli fundin botsē.
Nē se fundin ai e donte,
nga pallati tē fluturonte.
Ukrahina s' kishte faj,
pse se donte Naton ai.
Presidencenē ai se meritonte,
me kohē populli Rusē ta kuptonte.
Ai marrzinē e zgjeroj,
Ukrahinēn e shkatrroj.
Popullin Rusē e turproj,
njē tē qmendur e dēgjuan
dhe vetē vetēn e dēmtuan.
Biznesmenēt veq mendojn,
sot na erdhi dita jon,
sa tē munēdim tē fitojm,
pēr tē varfitē nuk menduan,
le tē vdesin kur tē duanē.
Tē pasurit qmimve nuk ju kan frikē,
kan menduar pēr kētē ditē.
Nē hall ēsht ēshtē njerzimi mbarē.
Zgjidhje duhet sa mē parē.

Kēshtu mendova, kēshtu shkrova.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0