A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Nazmie Hoxha
(1952-2007)
  • Vendlindja:
  • Gjonaj, Has 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  72

Nazmie Hoxha është këngëtare e njohur. Nazmie Hoxha lindi më 25 tetor 1952 afër Prizrenit dhe vdiq më 5 maj 2007 në Prishtinë.

Nazmie Hoxha ishte këngëtare e popullarizuar e muzikës popullore shqiptare në vitet 1970-2000. Si fëmijë i pëlqente interpretimi dhe me hyrjen në shkollën e mjekësisë, si pjesë e aktiviteteve të lira fillon ta realizojë edhe dëshirën fëminore për të interpretuar. Aty futet në Shoqërinë Kulturo Artistike të qytetit dhe fillon karrierën e saj. Me këngën "Ylli i bardhë, djalë i dashur", Nazmia paraqitet para publikut në një koncert në Prishtinë. Nga këtu, muzikantët e kohës e shihnin si këngëtare me perspektiv dhe më këtë i hapen dyer e inxhizimit të këngëve të saja në RTP. Këngët e para të transmetuara në mjetet mediatike pos këngës së përmendur ishin dhe "Qetësia e lartë mbretëron mbi ne", "Sa më shpejt ma vure këmbën". Me kalimin kohës bënë inxhizimin e këngëve edhe me shoqëri të tjera artistike në Kosovë si b.f. me shoqërinë "Emin Duraku" të Zhurit, "Kastrioti" të Ferizajit por edhe si stoliste e RTP-së. Nga viti 1972 është si pjesëmarrëse e rregullt e festivaleve të organizuara në nivel të Kosovës. Po ashtu Nazmia merr pjesë në shfaqjet e ndryshme të organizuara jashtë vendit nga shoqatat e ndryshme kulturore të Kosovës. Ndër këngët më të njohur të saj kanë qenë "Si dukat i vogel je", "Oj zogo" etj.

Më 8 mars 2003, stacioni televizi RTV 21, transmeton një intervist biografike të Nazmijes dhënë Florim Kelmendit për programin e rregullt të natës së shtunë, programit "Në orët e vona".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  ALDOooo  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019