Netët E Klipit Shqiptar 12
Teksi i kësaj kënge u shkrua nga Edmond Tupe, i cili vetë ka një djalë autik. Autorët dhe ideatorët e këtij eventi këtë vit ndërtuan një shou vërtetë të veçantë, ku janë përfshirë personazhe të njohur të Kinemasë, Teatrit, prezantues televizivë, personazhe publike, të cilët ishin pjesë e mbrëmjes Gala. Disa nga emrat e Vipave qe u bënë pjesë e mbrëmjes duke dhënë edhe çmimet përkatëse ishin, Muharrem Fejzo, kineast e regjisor, Ndriçim Xhepa, Anila Basha, Drejtoresha e gazetës Shqiptarja.com, Rajmonda Bulku, Edmond Tupe, Floriana Garo, Gëzim Kame, Ardi Asllani, Elton Deda, Petrit Beci, Drejtori i Përgjithshëm i RTSH-së etj.
Prezantueset e Netëve të Klipit në vite që ishin pjesë e prezantimit në mbrëmjen Gala ishin Çiljeta Xhilaga, Hygerta Sako, Gerta Heta e Kozeta Kurti, ndërsa spektakli u moderua nga Adela Xhamani, e cila e kaloi mjaft mirë përgjegjësinë për të qenë në lartësinë e duhur. Festivali pati 14 kategori ku u nominuan videoklipet më të mira, që u shpërblyen me çmime e në të njëjtën kohë edhe disa kategori, të cilat vlerësohen pa nominim siç janë Çmimi i Medias ( i cili u fitua nga Vedat Ademi), Çmimi i Publikut ( nga klikimet në faqen zyrtare të festialit që u fitua nga Neki Emra) Çmimi special i Jurisë ( Unë dhe Gogoli), i cili është i barazvlerësheë me çmimin e madh, pasi është videoklipi për të cilin juria voton njëzëri, Çmimi Deliart ( Grupi LYNX me videoklipin Gjysma ime më e mirë. Këtë vit seleksionimi i videoklipeve ishte shumë rigoroz dhe në këtë festival u seleksionuan vetëm 42 videoklipe pjesëmarrës që u shfaqën gjatë 7 javëve dhe në javën e 8-të u zhvillua paraqitja e kategorive dhe nominimeve të videove pjesëmarrëse.
Fituesit e çmimeve me nominime
Klipi më i mirë alternativ: “Magjishëm” prodhim i Alexandër me protagoniste Big Mama.
Klipi më i mirë Rock: “Dëgjomë, prodhuar nga Fabrika Studio, protagonistë Elita 5
Videoklipi më i mirë i muzikës qytetare: Ylli Baka
Kamera më e mirë në Klip: Aurela Gaçe me këngën “Shpirti i shpirtit tim”Max Produksion
Montazhi më i mirë” : Entermedia Studio me Gangsta
Regjia më e mirë: “Pin Moon Studio” me “Ti them heshtjes tande mjaft” nga Kushtrim Hoxha
Grafika më e mirë: “CEK Produksion” me Unë dhe Gogoli, Renis Gjoka
Figura më e mirë mashkull: Kastro Zizo në klipin “Pa lule”
Figura më e mirë femër: Mirsa Kërcelli me “Club in air”
Fabula më e mirë në klip: Provideo me “Më prit atje” nga Alban Skënderaj
Interpretimi më i mirë femër: Aurela Gaçe me “Shpirti i shpirtit tim”
Interpretimi më i mirë mashkull: Vedat Ademi me “Për ty”
Produksioni më i mirë në videoklip: ESP Studio me protagonist Sidrit Bejlerin
Anëtarët e Jurisë ishin: Florian Garo, Gëzim Kame, Valter Qarri, Mimoza Musaraj, Kozeta Kurti, Blendi Sala, Anila Basha, Gerta Heta, Ardi Asllani, Rajmonda Bulku.
Netët E Klipit Shqiptar 12 (Tekste & Video)
- 1Me Prit AtjeAlban Skënderaj
- 2GangstaNora Istrefi Ft. Zzap And Chriss & BimBimma(Muz.: Zzap And Chriss & Aleksandër Gjoka, Tex.: BimBimma)
- 3Je TiBlerta Gace(Ork.: Darko Dimitrov)
- 4Te NdarePoni Ft. Dr. Flori(Muz.: Edlir Begolli & Dr. Flori, Tex.: Edlir Begolli & Dr. Flori)
- 5Dashuri SiberianeErmira Babaliu Ft. Greg Stryker
- 6On FireEtnon Ft. Stine, Dj Blunt & Real 1
- 7MagjishemBig Mama
- 8Te Vdes Apo Te PresNeki Emra(Muz.: Neki Emra, Tex.: Albatros Rexhaj)
- 9Femer E DeshtuarSinan Vllasaliu & Remi Jakupi
- 10Pse Me LeNaim Abazi
- 11Le RêveMariza Ikonomi
- 12All I NeedSamanta Ft. Erion
- 13Pa Qytetin TimEtmond Mancaku
- 14TonightNina Beqiri
- 15Gjysma Ime Me E MireLynx(Ork.: Gent Myftaraj)
- 16Ja Ke NgeAurela Gaçe(Muz.: Adrian Hila, Tex.: Rozana Radi, Ork.: Adrian Hila)
- 17Per Hir Te DashuriseJulian Gjojdeshi & Kastriot Tusha(Muz.: Pirro Çako, Tex.: Pirro Çako, Ork.: Darko Dimitrov)
- 1824 OrëVesa Luma(Ork.: Darko Dimitrov)
- 19Nuk MundemLori(Muz.: Flori Mumajesi, Tex.: Flori Mumajesi, Ork.: Flori Mumajesi)
- 20Prane Njeri TjetritKengetare Te Ndryshem(Muz.: Eltina Minarolli & Ardit Çuni, Tex.: Gramoz Kotroci, Ork.: Arjon Gjini)
- 21Ti S'e Di PërseMiriam Cani
- 22Këngë NusërieSidrit Bejleri(Muz.: Sidrit Bejleri & Shpëtim Saraçi, Ork.: Shpëtim Saraçi)
- 23What's Your NameAdelina Berisha(Muz.: Stine, Tex.: Stine)
- 24T’i Them Heshtjes Tende MjaftKushtrim Hoxha
- 25Te Desha ShumeAnjeza Shahini
- 26Unë Do Ti Laj Këmishat E TuaJehona Sopi(Muz.: Armend Rexhepagiqi, Tex.: Aida Baraku, Ork.: Darko Dimitrov)
- 27Nje KujtimAdelina Tahiri & Elgit Doda(Muz.: Elgit Doda, Tex.: Ronela Hajati, Ork.: Elgit Doda)
- 28Pa LuleKastro Zizo Ft. Young Zerka
- 29Klubi N'ajerMirsa Kerceli
- 30Ti Je AjoDj Dalool & Andos(Muz.: Dj Dalool & Andos, Tex.: Andos)
- 31Më Beso!Sidrit Bejleri & Juliana Pasha(Muz.: Sidrit Bejleri, Tex.: Sidrit Bejleri, Ork.: Shpëtim Saraçi)
- 32Une Dhe GogoliRenis Gjoka(Muz.: Renis Gjoka, Tex.: Edmond Tupe, Ork.: Gent Myftaraj)
- 33CloserLinda Halimi & Boyan
- 34Çele ÇadrenDj Flow Ft. Lumi B, Mc Kresha & Lyrical Son
- 35DegjoElita 5(Muz.: Nexhat Mujovi (Wirusi), Tex.: Vigan Sulejmani, Ork.: Nexhat Mujovi (Wirusi))
- 36EmanuelaSergio Ft. Vani(Muz.: Alfred Sula, Tex.: 2 Step, Ork.: Alfred Sula)
- 37Ditet E MijaErmal Mamaqi(Muz.: Pirro Çako, Tex.: Pirro Çako, Ork.: Darko Dimitrov)
- 38Nentor I FtohteJericho
- 39Per TyVedat Ademi(Muz.: Vullnet Ibraimi, Tex.: Vullnet Ibraimi)
- 40Shpirt I Shpirtit TimAurela Gaçe(Muz.: Adrian Hila, Tex.: Rozana Radi, Ork.: Adrian Hila)
- 41Rruget E FatitYlli Baka
- 42Nje Jete Me TyVedat Ademi(Tex.: Endrit Mumajesi)
Komente 0