Nexhat Halimi Poezi
Nexhat Halimi

Tema: Poezi Për Nënën


Ah Nënë Ii

dumnica është shpirti lot i ngrirë nën qerpik`

“sorra mos ma qoftë as ashtin në prishtinë
të dhimbshin sytë të bartja tërë ditën në shpinë
të të shikojë doktori me `i të folur tjetër”

ah nënë e mbushja me ujë kroi gotën e vjetër
prishtina afër nënë ti vajte dhe në amerikë
në stihinë e luftës zemra digjej me shtëpinë

më varrosni te fëmijët e mi te kodra e fjetur
më ka marrë malli për të dashurit e vdekur

tash ja të kthyem të prehesh në dheun e ilirisë
të përkundesh nën fyellin mitik mbi rosujëra
aty është ndrequr rruga e është harkuar dhe ura
do të vij për ty e për yjet mbi lisa qëndisë

dumnica natyrisht është mekam i gjithësisë

- Poezi nga Nexhat Halimi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0