Nexhat Suma
Nexhat Suma
Nexhat Suma
  • Vendlindja:
  • Shkup Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 60 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Gusht 1962
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore folklorike
Nexhat Suma është këngëtar i njohur. Këndon kryesisht muzikën e mirëfilltë popullore, por që ka provuar edhe atë zbavitëse dhe ka pasur shumë sukses. Ai është i lindur më 11 gusht të vitit 1962 në Shkup, vjen nga një familje artdashësish që merren ndër vite me muzikë dhe interesimi i tij për muzikë ka nisur shumë herët që në fëmijëri, fillimisht në programet muzikore në shkollë pastaj i angazhuar edhe në shoqëritë kulturore artistike Emin Duraku dhe Ibe Palikuqi. Incizimet e këngëve të para profesionale i ka bërë në studiot e radio Prishtinës në Kosovë me orkestër profesional, ndërsa ka bashkëpunuar me kompozitorët më eminent të trevave shqiptare si Avni Mula, Çesk Zadeja, Shpëtim Saraçi, Aleksandër Lalo, Enver Shingjergji, Tish Daia, Tomor Berisha e të tjerë.
Gjatë karrierës së tij muzikore ka publikuar shumë këngë si dhe përpunime të këngëve të njohura popullore duke ndikuar kështu në kultivimin dhe ruajtjen e këtyre këngëve nder breza. Ka marrë pjesë në shumë koncerte në të gjitha trevat ku ka shqiptarë.

Në vitin 1997, Nexhat Suma merr pjesë në Nota Fest 1997 me këngën "Më Ke Prek Në Tel". Ai u ngjit në skenën e festivalit të muzikës së lehtë shqipe Nota Fest dhe befasoi publikun si me paraqitjen e tij skenike si me përzgjedhjen e këngës, e cila që në dëgjim të parë u pëlqye nga publiku dhe u vlerësua si kënga fituese për atë vit. Ishte pikërisht kënga “Më ke prek në tel” me tekst të Ilir Beranit ndërsa me orkestrim nga Shpëtim Saraçi.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 1