Më mbaj mend (për 1 muaj)

Oborri
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  3
Këndon kryesisht: hip-hop pop-rock

Oborri është grup artistësh i njohur. Oborri është nje grup duo i themeluar në Prishtinë në vitin 2014. Antaret e grupit jane: Arbër Salihu (vokal, bass, gitarë elektrike, sitarë, banjo, programim, kalemener, sint) dhe Tomor Kuçi (gitarë elektrike, bass, banjo, piano, ksilofon, flautë, blokflautë, profesori IDM, programim, sint).

Arbër filloi të performonte në Prishtinë me grupin e mbuluar "Hurmët", dhe ka qenë i angazhuar në projekte të ndryshme muzikore, si kolegji që prezantoi muzikën dhe traditën capoeira në Kosovë, "Kosoveira". Ai ka qenë gjithashtu pjesë e disa prej projekteve më të paharrueshme kulturore të Kosovës në vitet e fundit si "Baushtellë: Tempulli i Ballkanit" dhe "Termokiss".

Tomor ishte frontman dhe multi-instrumentalist i grupit "The Freelancers", me të cilin ai realizoi në festivale dhe vende të ndryshme të njohura botërisht si: Sziget Festival në Budapest, Hungari; Teatri Melkweg në Amsterdam, Holandë; Exit Music Festival në Novi Sad, Serbi. Grupi lëshoi ​​albumin e tyre "N'Kuti" (Në Box) në vitin 2012, kur Tomor ishte vetëm 19 vjeç.
          
Të dy Salihu dhe Kuçi ishin pjesë e grupit të gjallë të Genc Salihut dhe ishin pjesë përbërëse e ribashkimit të brezit ikonik nga Prishtina "Babulja e bukur". Së bashku me Genc Salihun, ata fituan çmimin për "Rezultatin më të mirë origjinal" në Sapporo Short Film Festival në Japoni për muzikën e tyre origjinale të përbërë për filmin "The Canaries Know" (2014). Një projekt tjetër për të cilin ata kanë punuar është filmi "Dua, duhet, dashuri" nga Ilir Hasanaj, në të cilin ata kompozuan fonogramin dhe punuan në projektimin e zërit të filmit.

Dyshja filloi të punojë së bashku me këngën e tyre të parë, në shtator të vitit 2014, "Tash njëjtë pi ujë", të cilën e publikuan në fillim të vitit 2015. Që atëherë, ata kanë lëshuar edhe tre teke: "Karrigat", "Alfabeti ecën vetë" dhe "Gjuj me Drite ". I lidhur nga lojtari i tastierës Liburn Jupolli dhe bateristi Vedat Hasani për shfaqje të gjalla, ata kanë performuar rreth Ballkanit si dhe në shumicën e festivaleve në Kosovë.

Liburn Jupolli është pianist, kompozitor dhe shpikësi që punon me teatrin, animacionin, artet e bukura dhe lojërat, me një pasion për të përmirësuar arsimin nëpërmjet kërkimit shkencor në muzikën, teknologjinë dhe shkencën njohëse. Themelues i Shoqatës së Muzikës dhe Teknologjisë të Kosovës, aktualisht është duke studiuar në Qendrën e Interdisiplinës të Qendrës de Recherche në Paris në një nivel Master. Duke punuar me grupe të ndryshme që nga viti 2008, ai është aktualisht aktiv me Me T'Njofshme a.k.a. MTNj, i cili në vitin 2016 ka lëshuar projektin Arc që përmban 20 albume me 188 këngë në 9 gjuhë të ndryshme dhe disa stile muzikore.

Vedat Hasani është një baterist nga Mitrovica, Kosovë, duke punuar me grupe të ndryshme, përfshirë "Freelancers", "Zig-zag Orchestra" etj. Salihu dhe Kuçi gjithashtu shërbejnë si prodhues për artistin e ri dhe premtues Edona Vatoci, dhe Tomor ka punuar si një miksues për një tjetër grup lokal, "BiCalko".

Më datë 8 Maj 2015, Oborri publikojnë videoklipin "Tash Njejtë Pi Ujë".

Më datë 9 Prill 2016, Oborri & Taste 2 publikojnë videoklipin "Karrigat". Kjo është një këngë e painçizuar e grupit "Gjurmët” e cila nuk u lejua të publikohet për shkak të cenzurimit nga burokracia e viteve 80’.

Më datë 5 Shtator 2016, Oborri publikojnë videoklipin "Alfabeti Ecën Vetë".

Më datë 30 gusht 2017, Oborri publikojnë albumin "Oborri", i shkruar, prodhuar dhe kryeredisht nga Kuçi dhe Salihu.

Më datë 9 Dhjetor 2017, Oborri publikojnë videoklipin "Gjuj Me Dritë".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Kanali

Youtube

Faqja

Zyrtare

Shto profile

të tjeraLajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Oborri »

Komente 0