Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
(1048-1123)  
  • Emri i Vërtetë:
  • ʿumar Khayyām
  • Vendlindja:
  • Nishapur
BIOGRAFIA: Omer Kajami është një shkrimtar i huaj. Omar Hajam ose Omer Kajami lindi më 1048 në Nishapur, dhe vdiq në provincën e Horasanit në vitin 1123. Është një astronom, matematikan, filozof dhe poet i Qytetërimit Islam. Omer Kajami ishte i pari që filloi zgjidhjen e ekuacioneve të shkallës së tretë në matematikë në një mënyrë që vetëm pas disa shekujsh do bënte të njëjtën metodë edhe Dekarti. Ai më së shumti u morr edhe me numrat irracional dhe gjeometrinë. Në mënyrë gjeometrike arriti të...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Giuseppe Ungaretti

José Emilio Pacheco

Saint-John Perse

Tasos Livadhitis

Roger Casanatan

Luke Morgan

Ronny Someck

Mark Shagall

Sergej Esenin

Artur Rembo

Tags: Omer Kajami, Omar Khajam, ʿumar Khayyām


Komente mbi këtë artist