Më mbaj mend (për 1 muaj)

Orges Toce
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.7 / Votuan:  6
Këndon kryesisht: pop pop-rock jazz

Orges Toce është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Zëri i Orges Toçes është si një shovelful e zhavorit të margjinuar në uiski; fjalët e tij kujdesen midis deklarimeve sociopolitike të fshehta, utopianizmit mbrapa në tokë, himnave të biçikletës dhe filozofisë së dehur. Orges & The Ockus-Rockus Band luan vendin e gishtërinjve me një ndikim ballkanik dhe një estetikë të dehur dhe të zhurmshëm të xhazit: rrënjët e përafërta dhe të gatshme muzikën dhe Devil të marrin pjesën më të madhe - përveç kur ato rrëshqasin në ska ose, edhe më befas, dashamirësi kontemplative. Ndërsa sagët e dehur të rekomandojnë: Hani, pini dhe qeshni, sepse Vdekja ulet në tryezë me ju - dhe kur ai mërzitet, ai shkon në punë. Hajde!

Në Dhjetor 1997, Orges Toce merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Ata Ende Flene".

Në Dhjetor 2000, Orges Toce merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Azil Te Rinjsh".

Në Dhjetor 2003, Orges Toce merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Eja".

Më datë 27 Prill 2010, Orges & Ockus Rockus Band publikon videoklipin "Zhul". Me këtë këngë, Orges & Ockus Rockus Band marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Në Dhjetor 2010, Orges Toce merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Mari".

Më datë 20 Dhjetor 2011, Orges Toce publikon videoklipin "Blink". Muzika e këngës u punua nga vetë Orges Toce, teksti u shkrua nga vetë Orges Toce.

Në vitin 2011, Orges & Ockus Rockus Band publikojnë albumin "Aheng, Aheng!".

Më datë 7 Korrik 2014, Orges & Ockus Rockus Band publikon videoklipin "Shesh-Besh", në bashkëpunim me Thomas Gansch. Me këtë këngë, Orges & Ockus Rockus Band merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në vitin 2014, Orges & Ockus Rockus Band publikojnë albumin "Export - Import". Ky album ngjall një botë të mete antropomorfike, shtrigat, policia kufitare që kërkon ryshfet në syza të errëta, bosët e yndyrnave në makina të mëdha ... por mbi të gjitha njerëzit kudo, përpiqen, skanim, djersitje nga hangovers dhe ëndërr e diellit dhe pemëve në peizazhe pas-industriale, apartamente shoebox dhe rreth tryezave me tre këmbë në bodrume që shqetësojnë birrë derdhur dhe tymi i cigareve - të gjitha me një pjesë të shëndetshme të humorit të zi dhe joie de vivre pastër.

Në Dhjetor 2016, Orges Toce merr pjesë në Festivali i 55-të në RTSH me këngën "Shi Diamantësh".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Faqja

Zyrtare

Profili

Facebook

Kanali

Youtube

Profili

SoundCloud

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Komente mbi këtë artist