Pablo Neruda
Pablo Neruda

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1904-1973)
  • Emri i Vërtetë:
  • Neftalí Ricardo Reyes Basoalto:
  • Vendlindja:
  • Linares, Santiago Kili

Biografia

BIOGRAFIA: Pablo Neruda është një poet dhe autor/publicist i huaj. Neftalí Ricardo Reyes Basoalto i njohur si Pablo Neruda ishte poet, diplomat dhe politikan kilean. Si diplomat kaloi shumë vite në Madrid,i cili u shoqërua me Lorcën dhe me poetët e tjerë spanjoll, pastaj kaloi në lëvizjen antifashiste, për shkak të saj u bë i dëbuar nga atdheu. Në fillim shkruante kryesisht poezi të dashurisë, a më vonë kaloi në temat shoqëroro-politike dhe në poezinë e angazhuar politike e cila flet kundër marrëzirave në luftra...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0