Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Palokë Kurti

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  16
(1860-1920)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Palokë Kurti është një autor këngësh shumë i njohur. Palokë Kurti ishte kompozitori dhe muzikanti i parë që dha sinjalin е lindjes s'artit të ri të kultivuar. Lindi në Shkodër më 1860, dhe kompozoi "Bashkimi i Shqipnís" më 1881. Më 1863, kur ishte tre vjeç vritet Kola, që punonte në konsullatën angleze më parë. Vendi i ndodhisë ishte Rana e Hedhun pranë Ulqinin. Do të shkollohet në kolegjën Saveriane[1]. Me anë të krijimeve, përpunimeve е aranzhimeve të këngëve popullore, kryesisht qytetare, vur...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Artistë Të Ngjashëm:

Enis Mullaj

Gent Myftaraj

Kujtim Laro

Prenk Jakova

Nikolla Zoraqi

Ferdinand Deda

Aldo Shllaku

Jorgo Papingji

Hajg Zaharjan

Pjetër Gaci

Tags: Paloke Kurti, Palok Kurti


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet