Parashqevi Simaku
Parashqevi Simaku
Parashqevi Simaku
  • Vendlindja:
  • Kavajë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • U.S.A. U.S.A.
  • Mosha:
  • 56 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Shtator 1966
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Parashqevi Simaku është këngëtare shumë e njohur. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Në Dhjetor 1981, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "C'lumturi Na Dha Kjo Jete".

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku & Lindita Theodhori marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Gezuar Shoke".

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Kur Te Prisja Ty".

Në Dhjetor 1983, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Gëzuar Vitin E Ri".

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Ngrohtësi".

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Ngrohtësi".

Në Dhjetor 1985, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Ne Moshen E Rinise".

Në Mars 1986, Parashqevi Simaku merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1986 me këngët "Kur Lulëzon Bliri" dhe "Flamujt E Aksioneve".

Në Dhjetor 1986, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Një Mëngjes".

Në Mars 1987, Parashqevi Simaku merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngët "Bashkmoshatareve" dhe "Me Syte E Tu".

Në Dhjetor 1987, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Koha Nuk Na Pret".

Në Mars 1988, Parashqevi Simaku merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1988 me këngën "Me The Te Dua".

Në Dhjetor 1988, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën "E Duam Lumturinë".

Në Prill 1989, Parashqevi Simaku merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën "Nuk Jam Vetëm".

Në Dhjetor 1989, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Jetoj".

Në Prill 1990, Parashqevi Simaku merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Degjoma Kengen".

Në vitin 1990, Parashqevi Simaku publikon albumin "Koleksion Kengesh Popullore".

Në vitin 2006, Parashqevi Simaku publikon albumin "Jehone Nga Iliria".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Parashqevi Simaku »

Komente 7