Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Audio Kërko Video

Parashqevi Simaku - Bashkmoshatareve  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente

Asnjë Koment

01/03/1987

1987-02-28T23:00:00+00:00

Muzika:

Gjergj Leka

Teksti:

Zhuliana Jorganxhi

Pjesëmarrëse në

Kur Vjen Pranvera 1987
Ja, buzëmbrëmje ësht' tani
Un' me ty jam përsëri
Ç'lumturi.
Po, në një moshë pranvere jan'
Globit tonë anemban'
Me mijëra zemra bashkmoshatar'.
Ja, rra një shok diku atje
Globi ndjen t'i hapen plag'
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
Si një flamur i madh.
Më thot' gjaku, mos harro!
Moshatarët që nga plumbat bien
Është ky gjaku trëndafil Lirie
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
Në botë
Drejt së ardhmes ti vrapo,
Se zjarr ke zemrën,
Flamur ke këngën,
Bashkohen zemrat si vargmal
Iu ndrin një ideal.
Jo, globi s'fle i qetë sot,
Kontinentet ndizen zjarr,
Është zemra jonë me ty, moshatar.
Ja, rra një shok diku atje
Globi ndjen t'i hapen plag'
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
Si një flamur i madh.
Më thot' gjaku, mos harro!
Moshatarët që nga plumbat bien
Është ky gjaku trëndafil Lirie
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
Në botë
Drejt së ardhmes ti vrapo,
Se zjarr ke zemrën,
Flamur ke këngën,
Bashkohen zemrat si vargmal
Iu ndrin një ideal.
O o o o o mos harro!


Më Shumë Këngë Nga Parashqevi Simaku:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet