Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pashko Vasa

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  111
(1825-1892)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Pashko Vasa është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Pashko Vasa quhet ndryshe edhe Vaso Pashë Shkodrani. I ati quhej Mhill (Hilë) Gjokë Vasa, kurse e ëma Drande Gjegja, e motra do ishte e ëma e Imzot Luigj Bumçit. Të parët e fisit të tij, nga i ati, ishin shpërngulur prej Mirdite dhe ishin shvendosur në qytet, n'atë shtëpí ku sot është shtëpia-muzé e Pashko Vasës. Pasi kreu mësimet e para në vendlindje, shërbeu si sekretar i konsullatës britanike nga 1842 gjer më 1847, ku pati mundësinë me përmirs...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

9 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (5)

0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Xhevahir Spahiu

Arben Duka

Petro Nini Luarasi

Odhise K. Grillo

Petro Marko

Bardhyl Londo

Sami Frashëri

Asdreni

Fatos Arapi

Ndre Mjeda

Tags: Pashko Vasa


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet