Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Paul Verlaine

Nuk ka akoma asnjë votë

(1844-1896)  
  • Vendlindja:
  • Metz 
BIOGRAFIA: Paul Verlaine është një shkrimtar i huaj. I lindur në Metz, Verlaine u arsimua në Liceu Impérial Bonaparte (tani Lycée Condorcet) në Paris dhe më pas mori një post në shërbimin civil. Ai filloi të shkruante poezi në moshë të hershme dhe fillimisht u ndikua nga lëvizja Parnassien dhe udhëheqësi i saj, Leconte de Lisle. Poema e parë e publikuar nga Verlaine u botua në vitin 1863 në La Revue du progres, një botim i themeluar nga poeti Louis-Xavier de Ricard. Verlaine ishte një frekuentues i...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Charles Baudelaire

Gérard de Nerval

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Jean Rousselot

Mark Strand

Xhorxh Gordon Bajroni

Oktavio Paz

Jorge Luis Borges

Tags: Paul Verlaine


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet